وبلاگ

7 راهکار برای اینکه غول برنامه ریزی را شکست بدهیم

7 راهکار برای اینکه غول برنامه ریزی را شکست بدهیم --
رشدفردی

7 راهکار برای اینکه غول برنامه ریزی را شکست بدهیم

 تا حالا شده به انتهای روز برسی و دقیق ندونی که روزت به چه شکلی گذشته و به چه کاری مشغول بودی؟

1- روزانه یادداشت کن!

راه‌حل این کار اینه که برای کارهایی که امروز مایل به انجام دادن اونها هستی وقت بگذاری و به این موارد توجه کنی؛

 • اولویت‌ هایی که داری چیه؟
 • آیا بازه زمانی محدودی داری؟

لیستی از کارهای مهمی که مایل به انجام اونها هستی رو تهیه کن. نوشتن برنامه، ذهن شما رو خالی می‌کنه؛ بعد از انجام اینکار ذهن شما سردرگم نیست و زمانی که معمولا به خاطر اینکه چه کاری رو انجام بدی و یا از انجام چه کاری سر باز بزنی اتلاف میشده رو حذف میکنه.

7 راهکار برای اینکه غول برنامه ریزی را شکست بدهیم A 1 1 7 راهکار برای اینکه غول برنامه ریزی را شکست بدهیم

 2- ساعت خاصی از روز، برنامه بریز!

اختصاص ساعت مشخصی در روز به برنامه ریزی، در شما یک عادت رو ایجاد میکنه؛ و همین عادت ها میتونن شما را در مسیرتون ثابت قدم نگه دارن.

شما می‌تونین برنامه روزانه‌تون رو یک شب زودتر و یا در ابتدای صبح همان روز بنویسین.انتخاب این روش به خودم اجازه میدم تا شب قبل به کارهایی که میخوام انجام بدم فکر کنم و هوشمنداته تر از قبل برنامه ریزیم رو انجام بدم.

به این روش میتونم بفهمم چه چیزهایی رو باید از برنامه م حذف کنم و یا چه مواردی ممکنه از قلم افتاده باشه و باید به لیست برنامه هام اضافه شون کنم.

 3- همه ی کارها، چه ضروری و چه غیر ضروری را بنویسین!

به همه ی مواردی که قصد انجام دادن اونارو را دارین توجه شود:

 • آیا بازه ی زمانی مشخصی برای انجام اونا دارین؟
 • آیا باید به کسی تلفن بزنید یا ایمیل بفرستین؟
 • آیا از برنامه دیروز، کاری باقی مونده که ناتمام باشه؟

 این کار احتمال اینکه مساله ای باعث غافلگیریت بشه رو تا حد زیادی کاهش میده. اگه برنامه هفتگی داری، سعی کن اون رو مرور کنی.

خود من شخصا وقتی قراری رو از یاد میبرم، نسبت به برنامه ریزی که انجام دادم حس بدی پیدا میکنم چون یادم می افته که احتمالا چند ساعتی رو باید برای آماده شدن جهت این قرار از کارهای دیگه ای که بدون در نظر گرفتن این قرار برنامه ریزی کرده بودم، بزنم.

7 راهکار برای اینکه غول برنامه ریزی را شکست بدهیم C 1 1 7 راهکار برای اینکه غول برنامه ریزی را شکست بدهیم

4- بین برنامه های کاری و فعالیت های روزانه زندگی خود، تمایز قائل شو!

گاهی اوقات زندگی کاری، میتونه برنامه های عادی و روزانه ی شما رو مختل کنه. اخیرا برنامه ریزی روزانه‌ خودم رو با این اسم نامگذاری کردم؛

برنامه ای متناسب با وضعیت کاری و برنامه ای با توجه به مسائل زندگی روزمره 

این کار رو  به دو دلیل انجام دادم:

بتونم به‌راحتی بفهمم که در هر زمینه میخوام چه‌کاری رو انجام بدم. این موضوع به من کمک می‌کنه تا درصورت لزوم، موارد یکسان را دسته بندی های مجزا قرار داده و چنانچه لازم باشه، انجام اونها رو به بازه‌های زمانی موجود اختصاص بدم.

به عنوان مثال، زمانی‌که در شرکتی کار می‌کردم، برای انجام عمده ی امور روزانه زندگی خودم، بازه ی زمانی بعد از ظهر رو انتخاب کرده بودم.

تعادل در کارهای خودم رو حفظ کنم. یعنی کارهای روزانه ی خودم رو با همون اهمیتی دنبال کنم که وظایف شغلی خودم رو جلو میبرم.

7 راهکار برای اینکه غول برنامه ریزی را شکست بدهیم D 1 1 7 راهکار برای اینکه غول برنامه ریزی را شکست بدهیم

5- دو کار اصلی را مشخص کن!

یک مورد از لیست کاری و یک مورد از لیست زندگی روزمره خودت رو انتخاب کن که انجامشون برات مهمه.این موارد حتما نباید سخت‌ترین کار باشه و یا پیرامون مسائلی باشه که برای انجامش نیاز به زمان طولانی داشته باشی. این دو مورد، مهمترین نقش رو در دستیابی شما به اهداف بلند مدتتون سبب میشن و بیشترین تاثیر رو بر این قضیه خواهند گذاشت.

همیشه سعی کن تا انجام این کارها رو در اولویت قرار بدی. به‌این‌ترتیب، حتی اگه برنامه‌های روزانه ی شما بهم بریزه، مطمئن خواهی بود که حداقل از عهده ی کارهایی که برات اهمیت زیادی داشته بر اومدی.

به‌عنوان مثال، مهم‌ترین وظیفه کاری امروز برای من،  نوشتن این بلاگ پست است؛  بنابراین، انجام این کار پس از اتمام برنامه ریزی روزانه، برای من در اولویت قرار دارد.

برنامه ی شما شامل مسائلی باشد که خیلی بزرگ نیست و قابلیت انجام بالایی دارد!

نباید برنامه روزانه شما مملو از اهداف بزرگ و وقتگیر باشه. اگر کاری فقط 10 یا 15 دقیقه از شما زمان میگیره، لزوما به مفهوم بی ارزش بودن اون کار نیست.

برای خود من که روزانه 10 کار رو برنامه ریزی میکنم، صرف تمرکز بر روی کارهای سخت و زمان بر، قابلیت اجرای برنامه رو کاهش میده.

از کار بر روی اهدافتان خسته شده اید، کماکان تمرکز خودتان را حفظ کنید؟ 2 1 7 راهکار برای اینکه غول برنامه ریزی را شکست بدهیم

قبلاً اشاره کردم که عاشق علامت زدن چک‌باکس‌ها هستم.اینکه انتهای روز به برنامه ت نگاه کنی و ببینی همه ی باکس ها رو علامت زدی، بسیار رضایت بخشه.

انجام کارهای سریع و کوچک باعث میشن تا از عهده ی انجام هرکاری که در لیستت وجود داره بر بیای. من که فکر نمیکنم لزوما زمانی که انجام هر کار میگیره، بیانگر اهمیتش باشه.

انجام دادن کارهای نه چندان بزرگی که سریع به نتیجه میرسن میتونه برای زمانهایی که انرژی کافی رو نداریم، عالی باشه.

از دیگر مزایای اضافه کردن چند کار نه چندان بزرگ و البته با قابلیت اجرای سریع به لیست کارهای روزانه میشه به این نکته اشاره کرد که: چنانچه کاری رو به خواسته ی خودمون به تعویق انداخته باشیم، با انجام این کارها میتونیم برای خودمون زمان خریده و در ادامه ی راه مجددا مطابق برنامه های خودمون جلو بریم.

7 راهکار برای اینکه غول برنامه ریزی را شکست بدهیم B 1 1 7 راهکار برای اینکه غول برنامه ریزی را شکست بدهیم

6- بارها به لیست خود رجوع کن!

یکی‌دیگر از روش‌های کارآمد جهت تمرین مهارت مدیریت زمان اینه‌که بارها به لیست برنامه های خودت رجوع کنی. این امر سازماندهی بیشتر رو به همراه خواهد داشت.لیستتون رو در جایی نگه دارید که بتونید به ‌آسانی در طول روز بارها و بارها بهش نگاه بندازید.

برای انجام این کار ممکنه شما برنامه های خودتون رو با استفاده از اپلیکیشن های مربوطه بر روی تلفن های هوشمندتان کنترل کنید و یا از دفتری استفاده کنید که همواره روی میز شما  جای دارد.

من از یک دفتر برنامه‌ریزی استفاده می‌کنم که در گوشه میزم قرار دارد و روی صفحه ی برنامه‌ی روزانه من ثابت است.وقتی کاری رو تموم میکنم، اون رو علامت می‌زنم و به راحتی می تونم موارد دیگری که برای روزم برنامه‌ریزی کردم رو ببینم.

منبع : برای نوشتن این مقاله از سایت hellitalk.com کمک گرفتیم.

 

نظر (2)

 1. ستاره

  مطالب کاربردی داره ممنون?

  1. میترا آرمان (گرافیست)

   چه عالی 🙂

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

پر امتیازترین محصولات

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه