وبلاگ

یک بوسه برای پونیو

پونیو--
انیمیشن

یک بوسه برای پونیو

 

 توصیه می شود پیش از خواندن مقاله،این انیمیشن زیبا را ببینید

هیائو میازاکی فیلمنامه ی هشتمین فیلم خود در استودیو جیبلی را از داستان « پری دریایی » نوشته « هانس کریستین اندرسون» اقتباس کرده است.

پونیو و قلعه ای زیرآب

پونیو با خواهرهای خود در آکواریوم پدرش که جادوگری زیر دریاست زندگی می کند. او کنجکاو است بداند بیرون از آب چه جور جایی ست. بنابراین به کمک یک عروس دریایی راهی سفر به دنیای آدم ها می شود.

امان از دست زباله ها!!!

زمانی که کشتی های ماهیگیری تورهای بزرگی به دریا می اندازند این ماهی کوچولوی قرمز، داخل یک قوطی مربا گیر می کند. هیائو میازاکی در انیمیشن « پونیو» همانند انیمیشن «شهر اشباح»، به زباله هایی که آدم ها توی آب ها رها کرده اند اشاره می کند.

نجات پونیو از قوطی مربا

پدر پونیو فکر می کند کسی او را دزدیده است بنابراین به موج هایش دستور می دهد او را پیدا کنند. سوزوسکه ، پسری پنج ساله که در ساحل مشغول بازی ست او را می بیند. قوطی را می شکند درحالی که موج های دریا با بالا آمدن سعی دارند پونیو را به دریا باز گردانند.

جادوی پونیو

به زودی پونیو به دست پدرش می افتد با این تفاوت که حالا یک قدرت ویژه دارد. وقتی که سوزوسکه داشت قوطی شیشه ای مربا را می شکست، دستش خونی شد. پونیو خون روی دست او را لیسید.

جادوی خون انسان باعث شد تا بتواند، کاری کند که مثل آدمیزاد دست و پا دربیاورد. پونیو به کمک خواهران کوچک خود دوباره از دریا فرار می کند تا به خانه سوزوسکه برود.

جادو، طبیعت را به هم می ریزد!

پدر و مادر پونیو متوجه تغییراتی شدند که توی طبیعت روی می دهد. بنابراین مادر پونیو، برای سوزوسکه امتحانی فراهم می کند. اگر او برنده شود پونیو به دنیای آدم ها می رود و اگرنه، به دریا بازمی گردد.

سفر پونیو و سوزوسکه

سوزوسکه و پونیو زمانی از خواب بیدار می شوند که زمین را آب گرفته و لیزا مادر سوزوسکه نمی تواند به خانه باز گردد بنابراین آن ها تصمیم می گیرند با قایق به دنبال او بروند. با قدرت پونیو، قایق اسباب بازی سوزوسکه به اندازه ای بزرگ می شود که برای هر دو آن ها جا دارد.

کم کم پونیو خسته می شود و به خواب میر ود، حالا پونیو قدرتی ندارد چون از آن برای بزرگ کردن قایق استفاده کرده است. سوزوکه به هل دادن قایق ادامه می دهد تا اینکه کم کم به سایز قبلی خود تبدیل می شود.

سوزوکه پونیو را تا ساحل همراه خود می کشد تا جایی که ماشین بدون سرنشین مادر سوزوسکه یعنی لیزا پیدا می شود. پونیو بیدار می شود و هر دو به جستجوی لیزا می پردازند.

امتحانی برای سوزوسکه

پونیو و سوزوسکه به تونلی هدایت می شوند که قبلا پونیو از آن برای رسیدن به دنیای آدم ها استفاده کرده. لیزا و ساکنان خانه ی پرستاری زیر آب منتظر آن دو هستند در حالی که به لطف جادوی مادر پونیو می توانند زیر آب نفس بکشند.

مادر پونیو از سوزوسکه می پرسد: کدام پونیو رو دوست داری؟ ماهی یا انسان؟سوزوسکه پاسخ می دهد: من همه ی پونیو ها رو دوست دارم!مادر پونیو به پونیو گفت: اگر می خواهی به انسان تبدیل بشی باید قدرت جادوی خودت رو تسلیم کنی.پونیو موافقت کرد و مادرش او را در یک حباب آب به سوزوسکه داد و گفت: هر وقت این حباب را ببوسی، پونیو به طور کامل تغییر می کنه و نظم طبیعت برمی گرده.

 

پونیو، دختری کوچولو

پدر پونیو ناچار می شود به تصمیم دخترش احترام بگذارد و به سوزوسکه اعتماد کند. وقتی که به روی آب می آیند، صدای کشتی ها به گوش می رسد. حالا دریا آرام شده. پونیو سوزوسکه را می بوسد و به طور کامل به یک دختر کوچولو تبدیل می شود.

افسانه ای برای سونامی

هیائو میازاکی با داستان پونیو ، یک رویداد طبیعی به نام سونامی را بازتعریف می کند. سونامی پديده اي طبيعي است و شامل يك سري امواج است. زمين لرزه ، زمين لغزش ، فورانهاي آتشفشاني و برخورد شهابسنگ هاي بزرگ ، همگي پتانسيل ايجاد سونامي را دارند. واژه سونامي ، از زبان ژاپني گرفته شده و به معناي بندر ( سو ) و موج ( نامي ) است.

نقاشی انیمیشن دو بعدی « پونیو »

میازاکی برای این فیلم با وسواس تمام روی نقاشی تمام جزییات فیلم نظارت داشت که این میزان دقت به طراحی 170 هزار تصویر مجزا منجر شد؛رقمی که در سطح کار میازاکی هم رکوردی محسوب می شد.

او ترجیح داد دریا و موج ها را خودش شخصا نقاشی کند و حاصل کار از نظر تصویری آن قدر چشمگیر شد که منتقدان یک صدا آن را ستودند و جان لسه تر هم گفت که پیش از آن ندیده است که آب این قدر زیبا در انیمیشن تصویر شود.

میازاکی می گوید: «همیشه دوست داشتم فیلمی با موتیف آب بسازم، اما ساخت امواج در انیمیشن واقعا سخت است. تصمیم گرفتم نحوه ی انیمیشن سازی را تغییر بدهم؛ به این فکر کردم که آب واقعا چیزی زنده است.

چشم کشیدن برای آن شجاعت می خواست!

خیلی از عوامل فیلم فکر می کردند که این کار بامزه است، در نتیجه من هم همین کار را کردم. هم چنین به این فکر کردم که شاید خیلی از بچه ها دور شده ایم و باید برگردیم پیش پنج ساله ها.

اما نمی توانستم دوباره فیلمی با معصومیت توتورو بسازم؛  در نتیجه چیزهای پیچیده تری وارد داستان کردم.اگر آدم بخواهد چیزی را معصوم نشان دهد، فیلم کوتاه مناسب تر است.ساخت فیلمی طولانی برای بچه های کوچک کار خوبی نیست».

داستانی بدون پرواز!

پونیو برای کارگردانی که موتیف تکرارشونده ی تقریبا تمام آثارش پرواز بوده است، فیلمی نامتعارف محسوب می شود، چرا که داستان اصلی آن زیر آب اتفاق می افتد، با یک ماهی قرمز کوچک عصیانگر که می خواهد سراغ لذت های زمینی برود.

تیتراژی متفاوت

میازاکی در تیتراژ پایانی این فیلم، عوان شغلی افراد را حذف کرد و فقط اسم آدم ها را طبق حروف الفبای ژاپنی نوشت؛ در نتیجه با هر کس به هر میزان نقشی که در ساخت فیلم داشت، به طور یکسان برخورد شد.

او حتی نام سه گربه ای را که اطراف استودیو زندگی می کردند در تیتراژ ذکر کرد!

دنباله ای برای پونیو

هیائو میازاکی دوست داشت دنباله ای بر این فیلم بسازد، اما تهیه کننده اش توشیرو سوزوکی پیشنهاد داد که به جای آن، باد بر می خیزد را بسازد.

مرجع : برای تکمیل این مقاله از مجله ۲۴، شماره ۵۵ کمک گرفتیم.

بیشتر بخوانید: سرویسِ پستی کی کی
بیشتر بخوانید: “توتورو” یک انیمیشن معصومانه
بیشتر بخوانید: چیهیرو در شهر اشباح

 

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

پر امتیازترین محصولات

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه