وبلاگ

«خانه، جادوی ابدی»درباره انیمیشن انکانتو

انیمیشن انکانتو
انیمیشن کودک

«خانه، جادوی ابدی»درباره انیمیشن انکانتو

به عقیده مارسل پروست:«آن مکانهایی حقیقی‌اند که با حضوری انسانی گره خورده‌ باشند.»

خانواده اولین و مهمترین جمعی است که در طی شکل‌گیری‌اش به مکانی نیاز دارد تا روابط و احساس امنیتی که از آنها به وجود می‌آید را قوام بخشد. مفهوم خانه از همینجا شکل می‌گیرد مفهومی که بیشتر یادآور خانه اولی انسان یعنی رحم مادر باید باشد تا صرف مکانی برای گذران زندگی.

انیمیشن انکانتو

شمع جادویی،خانه جادویی

انکانتو یا انیمیشن افسون نمایانگر همین مفهوم در قالب جادو است که به خوبی می‌داند چگونه از مهمترین ویژگی انیمیشن یعنی فانتزی استفاده کند تا از واقعیتی به غایت غیرقابل انکار یعنی خانواده حرف بزند.

افسون داستان خانواده‌ای است که به واسطه‌ی شمعی جادویی که ناگهان بر آنها وارد شده دارای قدرت‌های خارق‌العاده‌ای هستند جز دختر یکی از اعضای خانواده که به صورتی عجیب تواناییهایش بسیار طبیعی چون هر انسان دیگری است.

انیمیشن انکانتو

داستان مهاجرت

داستان در واقع از مهاجرت مادربزرگ خانواده در جوانی به همراه همسرش از اسپانیا به دلیل جنگ شروع می‌شود آنها به همراه نوزادان خود که سه‌قلو هستند می‌خواهند از رودخانه گذر کرده و در آن سمت آن پناه بگیرند که مرد خانواده در راه محافظت از همسر و فرزندانش کشته می‌شود.

انیمیشن انکانتو

در همین لحظه، جادویی چون برکت به خانواده مادریگال اعطا می‌شود. خانه‌ای که جان دارد و چون پدر از دست رفته در نقش دانای کل، حواسش به تک تک اتفاقات خانه و روابط بین اعضایش است. زمان حال داستان یکی از نوادگان به سنی رسیده است که خانه قدرت منحصر به فردی به او عطا می‌کند.

میرابل

میرابل نوه‌ای که فاقد قدرت و به همراه آن خاص‌بودن است در شب این مراسم اهدای قدرت خاص به نوه‌ی دیگر باز احساس طردشدن و عدم ویژه‌بودن می‌کند و در این حین می‌بیند که خانه شروع به ترک خوردن می‌کند. اما همین که به بقیه اظلاع می‌دهد متوجه می‌شود که این صرف الهامی بصری بوده که تنها او دیده است.

در پی پیدا کردن دایی‌اش می‌کند که چون خود او از خانواده طردشده اما به دلیل قدرت پیش‌گویی که اتفاقات را فارغ از خوب یا بد بودن به مردم اطلاع می‌داده مورد نفرت همگان قرار گرفته‌است. میرابل می‌داند که اگر کسی می‌تواند به او کمک کند همین دایی‌اش است.

انیمیشن انکانتو

انکانتو بیشتر به عنوان انیمیشنی تجاری شناخته می‌شود فضایی برای کودکان می‌سازد که سراسر رنگ و شادی است اما کودکان امروزه با سرعت غیرقابل وصفی با دنیا از طریق فضای مجازی و رسانه‌های بصری آشنا می‌شوند از آن طرف بزرگسالان بسیاری نیز هر سال به طرفداران انیمیشنهایی از این دست اضافه می‌شوند.

انکانتو این موارد را در نظر می‌گیرد و همچنین حقایق بزرگی چون مرگ را نیز برای کودکان تعریف می‌کند. مرگی که شاید چون انیمیشن کوکو دنیای دیگری برای زنده نگه‌داشتن انسانها نداشته باشد اما حتما در قلب بازماندگان، آنها را جاودانه می‌کند. یا حتی مادربزرگی که معمولا از مادر نیز مهربانتر است بزرگترین سرزنشگر شخصیت اصلی است و به نوعی تبدیل به دیواری بین او و تمام خانواده می‌شود.

رئالیسم جادویی کلمبیا

جنگ مفهومی است که در دنیای مدرن امروزه غیرقابل چشم‌پوشی است. انکانتو تاریخ را نیز که تبلیغات و سیاستهای جوامع سرمایه‌گذاری سعی در نادیده‌گرفتنش دارند بسیار تاثیرگذار در زندگی امروز نشان می‌دهد. در نهایت این درهم آمیختگی واقعیت و تخیل و جادو در کنار لباس، موسیقی و کلمه‌هایی به زبان اسپانیایی بیشتر یادآور سبک باشکوه رئالیسم جادویی کلمبیا است که شاید یکی از جذابترین ویژگیهای این انیمیشن برای مخاطب عام و خاص است.

فردیت

جدا از خط اصلی داستان و اهمیت خانواده، این اثر در پی هرچه عمیقتر کردن خود مفهومی چون فردیت و ارزشمندی را عنوان می‌کند که بارها مورد حمله جامعه و حتی خود خانواده قرار می‌گیرد و از ویژگیهای اعجاب‌انگیزش است که در همان خانواده نیز می‌تواند ترمیم شود همچون ترکهایی که در شیشه‌ی پیش‌گویی هم دیده می‌شدند و هم ترمیم می‌یافتند.

فضاسازی

فضاسازی هر کدام از اتاقها و خلاقیتی که در ساخت آنها به کار برده‌شده بیشتر بر این فردیت تاکیید می‌کند فردیتی که اگر از زیر سایه‌ی تاییدشدن جامعه دربیاید و بیشتر از قبل اجازه ابرازکردن داشته باشد قابلیت خلق و شکوفایی بیشتری خواهد داشت مانند کشفی که دخترخاله میرابل با ابراز احساسات ناخوشایندش می‌کند.

موسیقی​

موسیقی نیز پا به پای خانه افراد خانواده را به یکدیگر بیشتر پیوند می‌زند. موسیقی‌ای که آنقدر وام‌دار اصالت و موسیقی این منطقه است که از خود اثر نیز بیشتر معروف و از آن مهمتر محبوب می‌شود.

 

در رمان جستجو، هیچ‌گاه توصیف یک مکان بدون حضور هییتی انسانی صورت نمی‌پذیرد، همچنان که چهره‌ی انسانی هیچ‌گاه بدون چارچوب فضایی ظاهر نمی‌شود.​

این بلاگ به سفارش سایت اتاق آبی تهیه شده و استفاده از آن با ذکر منبع بلامانع است.

 

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

پر امتیازترین محصولات

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه