وبلاگ

انیمه قلعه ی متحرک هاول؛ داستان عشق و جنگ

قلعه متحرک هاول؛داستانِ عشق وجنگ--
انیمیشن

انیمه قلعه ی متحرک هاول؛ داستان عشق و جنگ

 

 

 توصیه می شود پیش از خواندن مقاله،این انیمیشن زیبا را ببینید

«قلعه ی متحرک هاول» در اسکار سال 2006 در بخش بهترین انیمیشن سال نامزد شد.

سوفی دختر جوانی ست در سرزمینی خیالی؛ جایی که جادو و تکنولوژی قرن بیستم، هر دو برای جنگ کار گرفته شده اند. او پس از انجام کارهای روزانه اش به دیدن مادرش می رود. اما در راه دو نفر برای او مزاحمت ایجاد می کنند که ناگهان مرد خوش پوش قد بلندی حاضر می شود.

هاول؛داستانِ عشق وجنگ 10 1 انیمه قلعه ی متحرک هاول؛ داستان عشق و جنگ

هاول؛داستانِ عشق وجنگ 11 1 انیمه قلعه ی متحرک هاول؛ داستان عشق و جنگ

سوفی که تعجب کرده، از دست مزاحم ها خلاص می شود اما طولی نمی کشد که توده های سیاه عجیبی از در و دیوار به آن ها حمله می کند. مرد خوش پوش از سوفی می خواهد به او اعتماد کنند.

آن دو به آسمان می روند و با هم پرواز می کنند تا اینکه سوفی به مقصد می رسد آن مرد به طور عجیبی ناپدید می شود. مادر سوفی می گوید که او جادوگر «هاول» است. مرد جذاب و خوش پوشی که قلب دختران زیبا را می دزدد.

شاهکار قلعه متحرک هاول

قلعه متحرک هاول یکی از شاهکارهای  میازاکی ست که پر از تصورات گیج کننده و رویدادهای ماوراءالطبیعه است. اما آیا آمریکایی ها آن را درک خواهند کرد؟ برای میازاکی این فیلم بازگشت به سرزمینی است که او با آنجا آشناست، اما برای دیگران وارد شدن به سرزمین شگفتی به نظر می آید.

هاول؛داستانِ عشق وجنگ 5 1 انیمه قلعه ی متحرک هاول؛ داستان عشق و جنگ

طلسمِ جادوگر

 جادوگر ویست با جادویی خاص، سوفی را به یک پیرزن نود ساله تبدیل می کند. قبل از رفتن به سوفی می گوید: « سلام من رو به هاول برسون! ». سوفی، راهی سرزمین جادوگرها می شود تا بتواند طلسم پیری خود را بشکند.

هاول؛داستانِ عشق وجنگ 7 1 انیمه قلعه ی متحرک هاول؛ داستان عشق و جنگ

کالسیفر

سوفی در قلعه با گلوله ی آتشی به نام «کالسیفر» آشنا می شود. او با ماندن در قلعه ی هاول، چیزهای جدیدی می فهمد. این قلعه تعدادی در، در نقاط مختلف کشور دارد. دعوت نامه هایی برای جادوگر قلعه می رسد.

هاول؛داستانِ عشق وجنگ 12 1 انیمه قلعه ی متحرک هاول؛ داستان عشق و جنگ

سوفی را می شناسد

سوفی تصمیم گرفته همه جای قلعه هاول را تمیز کند. در این حین با بهترین چشم اندازهایی که تا به حال در عمر خودش ندیده روبرو می شود. سوفی در حین تمیزکاری مواد جادویی حمام هاول را به هم ریخته! هاول از رنگ مویش خوشش نیامده و آن قدر افسرده است که می گوید:« وقتی زیبا نباشی زندگی هیچ تاثیری نداره!»

مادر آقای هاول

هاول ناامیدانه می گوید که  فرار کردن از پادشاه دیگر فایده ای ندارد چون بنابه سوگندنامه جادوگری باید گزارش کار خود را هر مدت یک بار به کاخ سلطنتی بدهد. سوفی متوجه شده که هاول از این جنگی که سراسر سرزمین را فرا گرفته بیزار است بنابراین از هاول می خواهد عقیده ی واقعی خود را به پادشاه بگوید تا آزاد و رها باشد.

هاول؛داستانِ عشق وجنگ 6 1 انیمه قلعه ی متحرک هاول؛ داستان عشق و جنگ

همه برای عشق؟

هاول دیگر توانی ندارد. سوفی قلب هاول را به او برمی گرداند. سالیوان که در تمام این مدت از طریق سگ کوچولویی آن ها را می دیده مطمئن می شود، هاول عشق واقعی خودش را پیدا کرده! تصمیم می گیرد قصه ی این جنگ را به پایان برساند.

میازاکی که صلح طلب است،

اعلام کرد این فیلم را تحت تاثیر و

در واکنش به جنگ عراق ساخته است.

هاول؛داستانِ عشق وجنگ 2 1 انیمه قلعه ی متحرک هاول؛ داستان عشق و جنگ

اقتباس از داستان خانم جونز

قلعه ی متحرک هاول، دومین کار اقتباسی هیائو میازاکی ست. او این بار از روی داستانی با همین نام نوشته ی «دایانا وین جونز» اثر خود را خلق کرد.

میازاکی در بیشتر آثارش به مضمون « عشق» اشاره داشته است اما معمولا شخصیت های داستان کم سن و سال بودند اما «قلعه متحرک هاول» در این مورد سنت شکنی کرده است.

هاول؛داستانِ عشق وجنگ 3 1 انیمه قلعه ی متحرک هاول؛ داستان عشق و جنگ

هیائو میازاکی می گوید:

« دایانا وین جونز! در تله ش افتادم. داستانش برای خوانندگان زن، خیلی واقعی است … و همه ی مردهای رمان هایش شبیه به شوهرش هستند:

غمگین، آرام گوشه ای ایستاده.»

هاول؛داستانِ عشق وجنگ 13 1 انیمه قلعه ی متحرک هاول؛ داستان عشق و جنگ

در ادامه می گوید:

« جادو  در داستان هایش هیچ قاعده ای ندارد؛ به نوعی افسار گسیخته است. اما من هم نمی خواستم فیلمی بسازم که قواعد را توضیح می دهد؛ این کار شبیه به ساخت بازی های کامپیوتری بود. در نتیجه، من فیلمی ساختم که منطق جادو را توضیح نمی دهد و همه گیج شدند. »

هاول؛داستانِ عشق وجنگ 8 1 انیمه قلعه ی متحرک هاول؛ داستان عشق و جنگ

«دایانا وین جونز» اگرچه با نماینده های کمپانی جیبلی ملاقات کرد، اما هیچ دخالتی در ساخت این اقتباس نداشت؛وقتی در نهایت میازاکی به انگلستان سفر کرد و فیلم را به طور خصوصی نشانش داد، او در واکنش به تغییرات مهم فیلم نسبت به اثر ادبی اش گفت که :

«فیلم فوق العاده ای است .. من کتاب می نویسم، فیلم نمی سازم. بله، فیلم متفاوت است از کتاب؛ در واقع خیلی فرق دارد با آن، اما همان طور است که باید باشد. فیلم فوق العاده ای است.»

هاول؛داستانِ عشق وجنگ 4 1 انیمه قلعه ی متحرک هاول؛ داستان عشق و جنگ

مارکو مولر، رئیس جشنواره ی فیلم ونیز در افتتاحیه ی این فیلم گفت: « این قوی ترین بیانیه ی ضدجنگی است که ما در کل فستیوال داریم».

هاول؛داستانِ عشق وجنگ 1 1 انیمه قلعه ی متحرک هاول؛ داستان عشق و جنگ

میازاکی درباره ی واکنش تماشاگران گفت:

«نمی دانم چرا، اما واکنش های خیلی متفاوتی داشتیم: بعضی واقعا فیلم را دوست داشتند و بعضی آن را نفهمیدند. تجربه ی هولناکی بود.»

برای این مقاله از «مجله 24» شماره 55 کمک گرفتیم.

بیشتر بخوانید: ۹روش نورپردازی که به خلق انیمیشن کمک می کند
بیشتر بخوانید : هیائو میازاکی،نسیمی که از شرق می وزد
بیشتر بخوانید: پورکو روسو، ملاقات در هتل آدریانو

 

آرت بوک قلعه متحرک هاول

برای دریافت رایگان کتاب کلیک کنید

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

پر امتیازترین محصولات

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه