وبلاگ

نویسیکا؛ شاهدخت دره ی باد

نویسیکا؛ شاهدخت دره ی باد--
انیمیشن

نویسیکا؛ شاهدخت دره ی باد

 

هزاران سال پیش یک جنگ آخرالزمانی اتفاق افتاده بود که به آن هفت روز آتش می گفتند. زمانی که طبیعت دگرگون شد و یک جنگل بزرگ سمی با حشره های غول پیکر به وجود آمد.

شاهدخت دره ی باد

نویسیکا، شاهدخت دره ی باد، روزها هبه جستجو در جنگل می پرداخت. او در این گشت روزانه با بسیاری از موجودات جنگل و حتی موجودات غول پیکر که به آن ها اُهم می گفتند ارتباط برقرا می کرد.

پیشگویی

مردم دره ی باد به شاهدخت خود اعتماد داشتند و از باقی مانده ی طبیعت سالم دره، مراقبت می کردند. یک پیشگویی قدیمی می گفت که روزی یک قهرمان آبی پوش که در دشت طلایی قدم می زند، این نفرین طبیعت را به پایان می رساند.

جنین یک مبارز غول پیکر

روزی از روزها یک محموله ی عجیب هوایی به دره باد سقوط کرد و آسیب دید. تنها بازمانده ی آن، به نویسیکا هشدار داد که این محموله را نابود کند و پیش از اینکه سوالی از او پرسیده شود، از دنیا رفت.
با ورود مردم تولمکیا، شاهدخت نویسیکا متوجه شد داخل این محموله، جنین یک مبارز غول پیکر وجود دارد. یکی از آن مبارزهایی که در هفت روز آتش با حشرات غول پیکر می جنگیدند.
تولمیکیا باور داشتند که با زنده کردن آن جنین می توانند سرزمین خود را از شر اُهم ها نجات بدهند. اما آن ها نتوانستند مبارز را از دره ی باد خارج کنند.

زندگی در جنگل سمی

شاهدختِ تولمکیا، به نام کوشانا، می خواهد از نویسیکا استفاده کند و به شکلی مبارز را از دره باد خارج کند. اما نویسیکا به درون جنگل می افتد . او بزودی متوجه می شود، زیر سطح جنگلِ سمی، هیچ آلودگی ای وجود ندارد و گیاهان در خاک و آب غیر رسمی رشد می کنند. در حالی که همه فکر می کردند جنگل سمی شده و روزی جان آن ها را می گیرد، نویسیکا در لایه های زیری آن زندگی را پیدا کرد.

طعمه به دره ی باد می رود

در این میان، سرزمینی دیگر، می خواهند با یک اُهم زخمی، دره ی باد را قربانی کنند. نویسیکا می خواهد جلوی این کار را بگیرد، در آسمان پرواز می کند تا طعمه را پیدا کند.
وقتی که به بچه اُهم می رسد ، می بیند که زخم های زیادی به تن او وارد کردند. بوی خون او باعث شده، اُهم های غول پیکر، با چشم های قرمز رنگ به سمت دره ی باد حمله ور شوند.

فداکاری نویسیکا

نویسیکا تلاش می کند که تا مانع ورود بچه اُهم به داخل دریاچه سمی شود، که پای او وارد دریاچه می شود و آسیب می بیند. حالا توانسته اعتماد بچه اُهم را به دست آورد.
نویسیکا، بچه اُهم را به مسیر حرکتِ آن ها می برد. آُهم ها در حالی که به سرعت به سمت دره ی باد حرکت می کنندبه شاهدخت آسیب می زنند. او که حالا با خون آبی اُهم ها رنگی شده، از دنیا می رود.

پیشگویی به حقیقت می پیوندد

بچه اُهم آن ها را متقاعد کرده که شاهدخت نمی خواسته به کسی آسیب بزند. قرمزی چشم اُهم ها از بین می رود. همه ی اُهم ها به دور بدن بی جان شاهدخت جمع می شوند، رشته های طلایی که از دهان آن ها بیرون می آید زخم شاهدخت را بهبود می بخشند.
شاهدخت دوباره زنده می شود، تعداد این رشته های طلایی به قدری زیاد است که انگار شاهدخت در دشتی طلایی قدم می زند. مردم دره ی باد، شاهدخت را از دور در لباس آبی می بینند. پیشگویی به حقیقت مبدل شد.

یک مانگای ناتمام

هیائو میازاکی مانگای نویسیکا در دره باد را از 1982 شروع کرد. وقتی با استقبال مواجه شد، صاحب نشریه پیشنهاد کرد که انیمیشنی با همین داستان ساخته شود. میازاکی پذیرفت، به شرط آنکه کارگردانی را خودش بر عهده داشته باشد.

میازاکی این مانگا را طوری نوشته بود که هیچ کس نتواند آن را به انیمیشن تبدیل کند بنابراین حسابی به دردسر افتاد. اما بالاخره توانست پس از نه ماه آن را تولید کند.
با پیشنهاد تاکاهاتا، تهیه کننده انیمیشن، جو هیساییشی به عنوان آهنگساز انتخاب شد.هیساییشی از آن پس تبدیل به همکار ثابت میازاکی شد.

چرا شخصیت اصلی باید یک دختر باشد؟

هیائو میازاکی می گوید: « چرا شخصیت اصلی باید دختر می بود؟ چون اگر مردی این قابلیت ها را داشته باشد، صادقانه نبود! در قدیمی ترین روایت های سیندرلا، او می توانست آزادانه از توی کوره به آن دنیا سفر کند و این چیری بود که به آن نیرو می بخشید.»

او ادامه می دهد: « مسئله، مهارت نویسیکا در شمشیربازی نیست، بلکه موضوع این است که او ، هم دنیای انسان ها و هم دنیای حشرات را درک می کند.هیچ حیوانی در نزدیک شدن به او احساس خطر نمی کند؛ او می تواند کاملا، حضور و وجودش را پاک کند.

مردها … آن ها تهاجمی اند، فقط در قلمرو انسانی حضور دارند … خیلی سطحی اند! در نتیجه این شخصیت باید زن می بود».

شکل گیری مضمون همه ی کارهای آقای میازاکی

اگرچه این دومین تجربه کارگردانی میازاکی بود، اما می توان درآن تعدادی از مهم ترین المان ها و تم های آثار بعدی او را پیدا کرد:

 • توجه به محیط زیست: جنگل، باد، حیوانات، موجودات عجیب و غریب
 • تاکید بر صلح و مخالفت با جنگ
 • رویداد هایی که در آسمان اتفاق می افتد : سکانس های طولانی پرواز
 • حضور دختری جوان با شخصیتی قوی در مرکز درام

یک مشکل در پخش جهانی

پخش کننده ی آمریکایی این فیلم ، در سال ۱۹۸۵ ، نام آن را به جنگجوی باد تغییر داد و فیلم را با تدوین مجدد و موسیقی جدید روانه ی بازار کرد و با عصبانیت شدید میازاکی روبرو شد.
پس از آن، میازاکی مصمم شد از همه ی پخش کننده ای خارحی خود تعهد بگیرد که در فیلم هیچ دستی نبرند و فیلم را فقط دوبله یا زیرنویس کنند.کمپانی دیزنی هم که حق پخش همه ی آثار او را (به جز لوپن۳) داشت، این قرار داد را پذیرفت.

مرجع : برای تکمیل این مقاله از مجله ۲۴، شماره ۵۵ کمک گرفتیم.

بیشتر بخوانید: چیهیرو در شهر اشباح
بیشتر بخوانید: پورکو روسو، ملاقات در هتل آدریانو
بیشتر بخوانید: لاپوتا؛قلعه ای در آسمان

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

پر امتیازترین محصولات

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه