وبلاگ

پورکو روسو؛ ملاقات در هتل آدریانو

پورکو روسو، ملاقات در هتل آدریانو--
انیمیشن

پورکو روسو؛ ملاقات در هتل آدریانو

 

 

توصیه می شود پیش از خواندن مقاله،این انیمیشن زیبا را ببینید

پورکو روسو متولد یک مانگای قدیمی

میازاکی مانگایی به نام The Age Of the Flying Boat با تکنیک آبرنگ داشت که در سه قسمت منتشر شده بود. سال ها پس از انتشار آن تصمیم می گیرد، فیلمنامه ای با موضوع پرواز بنویسد پس به سراغ آن می رود.

پورکو روسو شاید تنها فیلم میازاکی باشد که مخاطبش اغلب، مردهای میان سال اند؛این انیمیشن ابتدا قرار بود اثری نیم ساعته باشد تا شرکت های هواپیمایی ژاپنی در طول پرواز برای مسافرانشان پخش کنند، اما در دوران تولید، تبدیل به فیلمی بلند شد.

بر فراز دریای آدریاتیک

داستان درباره ی مبارزی ست که از جنگ جهانی اول بازگشته! باتوجه به اینکه راهزنی های هوایی بر فراز دریای آدریاتیک زیاد شده، شکارچی راهزن ها می شود.

در طول جنگ جهانی اول، در حین عملیات جنگی در آسمان، رویدادی عجیبی برای او اتفاق می افتد. او به همراه عده زیادی از مبارزها وارد مسیر هوایی خاصی می شوند.  بعدها هیچ کدام از دوستانش زنده بیرون نمی آیند و پورکو نیز با چهره ای خوک مانند جان سالم به در می برد.

ملاقات در هتل آدریانو

پورکو روسو نمی داند دقیقا چه اتفاقی برایش افتاده. کم کم همه چهره ی واقعی او را فراموش می کنند به جز جینا، دوست قدیمی اش که در هتل آدریانو زندگی می کند. هتلی که در میان دریا جا خوش کرده است.

پورکو در هتل آدریانو، با کورتیس، راهزن هوایی مواجه می شود.کورتیس شیفته جینا شده و می خواهد با شکست دادن پورکو، قدرت نمایی کند.

مبارزه با کورتیس

عملیات هایی که پورکو پشت سر می گذارد باعث نقص فنی هواپیمای قرمزرنگش می شود. تصمیم می گیرد برای بازسازی به میلانِ ایتالیا، نزد یکی از دوستان قدیمی سفر کند. در این مسیر، کورتیس فرصت را غنیمت می شمارد و به او حمله می کند.

پورکو بعد از تلاش های مداوم متوجه می شود که نمی تواند با این نقص فنی کورتیس را مغلوب کند. بنابراین خودش را مخفی می کند تا بعد از بازسازی، درس ِدندان شکنی به او بدهد. کورتیس همه جا شایعه می کند که توانسته قهرمانانه پورکو روسو و هواپیمایش را نابود کند.

ایتالیا، زنانِ مهندس

پیکولو، دوست پورکو در میلان، نوه ی خود را به عنوان مهندس هواپیما به پورکو معرفی می کند. پورکو از اینکه یک دختر هفده ساله می خواهد کار به این بزرگی انجام بدهد جا خورده! اما فیو، مهندسِ جوان، پورکو را قانع می کند.

نکته جالب توجه این است که مردهای این کارخانه هواپیماسازی ناچار بودند که به جنگ بروند و فقط خانم ها هستند که می توانند به تعمیر هواپیما کمک کنند.

پیکولو در این قسمت داستان می گوید:« مردها رفتن. زنا مجبورن که کار کنن… زنا پرطاقتن و سخت کار می کنن! خیلی بهتر از مردا !»

پس از تعمیر و بازسازی هواپیما، پورکو پول کم می آورد! بنابراین فیو همسفر او می شود تا بقیه بدهی را پس بگیرد و به خانه برگردد. پورکو ناچار است که قبول کند.

رقابت به شرط فیو

در مسیر برگشت، پورکو و فیو اسیر راهزن های هوایی می شوند. فیو برای نجات خود و پورکو، کورتیس را به نبرد دعوت می کند و اعلام می کند اگر پورکو رقابت را باخت با او ازدواج کند! کورتیس هم قبول می کند که اگر باخت پول پرداخت کند! فیو فکر می کند به این طریق می تواند بدهی پورکو را تسویه کند.

فیو از پورکو روسو می پرسد:« ممکنه این طلسم که چهره ت رو شبیه خوک کرده! مثل افسانه ها با یه بوسه بشکنه؟» پورکو به حرف او می خندد.

شکست طلسم پورکو روسو

در انتهای فیلم پس از جنگ هوایی و تن به تن، میان پورکو و کورتیس، فیو ، پورکو را می بوسد! کورتیس نگاهی به او می اندازد و شگفت زده می شود، از او می خواهد یک بار دیگر رو برگرداند ولی پورکو به سمت هواپیما بر می گردد.

نبرد هواپیمایی

هیائو میازاکی می گوید: « هواپیمایی های ژاپنی فیلمی کوتاه می خواستند تا در طول پرواز آن را پخش کنند. ابتدا ما نپذیرفتیم …وقتی گفتیم که دوست داریم در این فیلم نبرد بین هواپیماها را هم نشان دهیم، فکر می کردیم که آن ها نمی پذیرند؛ اما قبول کردند!»

شرکت هواپیماییِ سفارش دهنده تولید این فیلم را پذیرفت و پیش از اکران سینمایی، در پروازهایش آن را نمایش داد.

جنگ در دنیای واقعی

من می خواستم فیلمی سبک بسازم، اما با سقوط یوگسلاوی و درگیری هایی که در شهر دوبرونیک در کرواسی درگرفت، محل اتفاقات داستان من در دنیای واقعی تبدیل به جایی شد که جنگ در آن در جریان بود.

فیلمی برای مردان میان سال!

فیلم سختی بود و من به خاطر این که فیلمی برای مردان میان سال ساخته ام،خیلی ناراحت شدم؛ چون همیشه به کارمندانم می گفتم برای بچه ها هم این فیلم را دیدند و ه من فرصت دادند تا فیلم های بعدی ام را برای آن ها بسازم و در نهایت توانستم خودم را از نفرین پورکو روسو خلاص کنم!»

پرواز

پورکو روسو یکی از مهم ترین آثار میازاکی در نمایش علاقه ی او به موضوع پرواز است، و یکی از معدود فیلم های اوست که زمان و مکان تاریخی و مشخصی دارد. پورکو روسو در زمان اکرانش در سال 1992 تبدیل به پرفروش ترین فیلم سال ژاپن شد.

پورکو روسو – شماره ی 2

در سال 2011 هیائو میازاکی پیشنهاد ساخت قسمت دوم این فیلم را مطرح کرد؛ نام این فیلم در حال حاضر پورکو روسو: آخرین یورش است و داستانش در دوران جنگ های داخلی اسپانیا می گذرد. ظاهرا میازاکی مشغول نوشتن فیلمنامه است و قرار است هیروشیماسا یونباواشی آن را کارگردانی کند.

مرجع : برای تکمیل این مقاله از مجله ۲۴، شماره ۵۵ کمک گرفتیم.

بیشتر بخوانید: قلعه متحرک هاول؛ داستان عشق و جنگ
بیشتر بخوانید : چیهیرو در شهر اشباح
بیشتر بخوانید : یک بوسه برای پونیو

 

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

پر امتیازترین محصولات

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه