وبلاگ

شازده کوچولو

شازده کوچولو--
انیمیشن فیلمنامه

شازده کوچولو

شازده کوچولو، روباه و گل سرخ

روباه به شازده کوچولو گفت:

 برو دوباره گل ها را ببین. این بار خواهی فهمید که گل خودت در جهان یکتاست.

شازده کوچولو رفت و دوباره گل ها را دید. به آنها گفت:

شما هیچ شباهتی به گل من ندارید، شما هنوز هیچ نیستید. کسی شما را اهلی نکرده است و شما هم کسی را اهلی نکرده اید.

روباه من هم مثل شما بود. روباهی بود شبیه صدهزار روباه دیگر. ولی من او را دوست خودم کردم و حالا او در جهان یکتاست.

و گل ها سخت شرمنده شدند.

شازده کوچولو باز گفت:

شما زیبایید، ولی جز زیبایی هیچ ندارید. کسی برای شما نمی میرد. البته گل مرا هم رهگذر عادی شبیه شما می بیند. ولی او یک تنه از همه شما سر است، چون من فقط او را آب داده‌ام، چون فقط او را زیر حباب گذاشته‌ام، چون فقط برای او پناهگاه ساخته‌ام، چون فقط برای خاطر او کرم‌هایش را کشته‎ ام، چون فقط به گِله‌گزاری او با به خودستایی او یا گاهی هم به قهر و سکوت او گوش داده‌ام. چون او گل من است.

درباره آنتوان دوسنت اگزوپری

آنتوان دو سنت اگزوپری در بیست و نهمین روز ماه ژوئن سال 1900 در شهر لیون فرانسه به دنیا آمد. او در خانواده‌ای اشرافی به دنیا آمد و تا پیش از جنگ جهانی دوم خلبان اشرافی و مسئول رساندن نامه به آفریقای جنوبی بود. او در دوران تحصیل توانایی شاعری و نویسندگی خود را نشان داد اما هرگز به صورت جدی به دنبال این کار نرفت.

او در دوران جوانی به خدمت ارتش در آمد و خلبان شد و به واسطه‌ی پروازهایش با مردمان زیادی آشنا شد و تجربه‌ی دیدن طبیعت‌های بکری را داشت. او در چهل و چهار سالگی در یکی از ماموریت‌های نیروی هوایی فرانسه دچار سانحه‌ی هوایی شد و شصت سال بعد از مرگش بقایای هواپیمایش در ساحل مدیترانه پیدا شد.

اقتباس «شازده کوچولو» برای انیمیشن

مارک آزبورن آمریکایی در سال 2010 به عنوان کارگردان اقتباس انیمیشنی بلند از این کتاب داستان انتخاب شد. او گروهی کوچک از هنرمندان و نویسنده ها را در لس آنجلس گرد هم آورد تا درباره داستان همفکری کنند و ایده های اولیه ی فیلمنامه را بنویسند . سپس به همراه خانواده به پاریس سفر کرد تا کار پیش تولید را آغاز کند.

آزبورن گفته است که کتاب شازده کوچولو نقش مهمی در زندگی شخصی اش ایفا کرده است:

« این کتاب برای من و برای هرکس که آن را خوانده، خیلی عزیز است چون واقعا آدم را به روابط با اهمیت و دوستی ها در زندگی متصل می کند.»

شازده کوچولو به زبان زادگاه خودش ساخته شد

در ساخت بخش های مربوط به دنیای توصیفی خلبان، از تکنیک استاپ موشن استفاده شده است. اگرچه کمپانی های فرانسوی ساخت فیلم را بر عهده داشتند، اما فیلمنامه ی شازده کوچولو به زبان انگلیسی نوشته شد و بعد هم به این زبان ساخته شد. سپس نسخه دوبله ی فرانسوی آن هم آماده شد. در اکثر کشورها نسخه فرانسوی فیلم به نمایش درآمده است.

ماریون کوتیار در هر دو نسخه ی انگلیسی و فرانسوی فیلم، صداپیشه نقش دختر کوچک بوده است. این اولین فیلم انیمیشنی اقتباس شده از کتاب شازده کوچولو است و موفق ترین انیمیشنی است که کشور فرانسه ساخته است.

همسایه ی اسرارآمیز دختری کوچک

دخترکوچک با استعدادی که مادرش همه ی جوانب زندگی او را برنامه ریزی کرده است، در آزمون ورودی یک موسسه ی آموزشی معتبر شکست می خورد. مادر تنها راه را خرید خانه ای در منطقه موسسه می بیند. اما خیلی زود مشخص می شود دلیل ارزان بودن خانه، همسایه ی بحران سازی است که به « هوانورد » شهرت دارد. بین پیرمرد همسایه و دخترک دوستی درمی گیرد و هوانورد برای وی داستان شاهزاده ی تنهایی را تعریف می کند که در سیاره ی بسیار کوچکی زندگی می کند …

قصه ای برای بزرگسالان

قصه ی شاهزاده کوچولو یک داستان کودکانه نیست؛ قصه ای است که بیشتر برای بیدار کردن ِکودک درون بزرگسالان نوشته شده است و به رغم زبان ساده اش شاید برای کودکان و جوانان امروزی چندان قابل فهم و برقراری ارتباط نباشد.

از یک انیمیشن کودکانه انتظار می رود که سعی کند زبان کار را به فهم امروز نزدیک تر کند. فیلم حاضر در این امر بسیار موفق است.

 

این انیمیشن، هم قطعات مهم و برجسته ی داستان کلاسیک را حفظ و بازگویی می کند و هم متناسب با شرایط امروزی به خلق موقعیت های قابل فهم تر برای مخاطبان جدید می پردازد.

بازکردن مرموزانه و خیال پردازانه ی پای نویسنده ی داستان اصلی به این قصه ی جدید فرصتی فراهم آورده که فاصله ی میان دنیای دو سنتت اگزوپری با بزرگسالانی را که دنیای کودکانه را فراموش یا گم کرده اند عیان می کند.

نهایتا می بینیم که با اجتناب از آفت هایی که برخی اقتباس های قبلی دچار آن بودند، اصالت پیام اصلی داستان را حفظ کرده است.

تکنیک های گوناگون برای خیال انگیزی

از دیگر برجستگی های فیلم می توان به کارگیری تکنیک مختلف انیمیشن برای تفکیک میان قصه ی کلاسیک و قصه جدید و میان رویاها و واقعیت ها اشاره کرد که در این میان، حفظ روش طراحی نقاشی های کتاب اریژینال در بخش هایی که مستقیما به داستان کلاسیک مرتبط است ضمن جذابیت برای مخاطبان به روایتگری فیلم هم کمک کرده است.

اقتباس موفق یا ناموفق؟

فیلم از چند جنبه نتوانسته ایده ی خود را با قوت پیش ببرد. می خواسته روش برخی والدین در مورد تربیت بچه هایشان نقد کند، اما ایده ی رهاکردن فرزندان در انتخاب هایشان را برجسته کرده است. درصورتی که این اغراق در آزادی عمل، طوری که آن ها را راهنمایی نکنند یا به حال خود بگذارند منجر شده از آن سوی بام بیفتند.

همچنین از زمانی که قصه بخش اقتباسی خودش را کنار می گذارد و همه شخصیت های قبلی را در داستان های  جدیدشان مرور می کند، به هیچ عنوان نمی تواند در اندازه های قصه ی اریژینال ظاهر شود.

در نهایت هم پایان خوش قصه که شاید برای بچه های خیلی کوچک جذاب باشد نمی تواند به هیچ وجه با نمونه اسطوره ای شازده کوچولو بر قصه اصلی برتری پیدا کند. در واقع فیلم در یک سوم پایانی، بخش عمده ای از جاذبه های اولیه ی خود را می بازد و « به یاد ماندنی» نمی شود.

بیشتر بخوانید: باد می وزد! آخرین اثر هیائو میازاکی
بیشتر بخوانید: آنه شرلی با موهای قرمزِ هویجی و ذهن خیال پرداز
بیشتر بخوانید: کارآگاه هلمز، اقتباسی برای همیشه
بیشتر بخوانید: چه کسی قلمرو هابیت ها را کشف کرد؟
بیشتر بخوانید: سفیدبرفی و هفت کوتوله در دنیای ما

نظر (4)

 1. M.j

  گرچه اقتباس های مختلفی از شازده کوچولو انجام شده چه در تئاتر چه در سینما و انیمیشن و حتی در ادبیات اما هنوز جای کار زیادی وجود داره و میتونه کارهایی تولید بشه که بهتر حق مطلب رو ادا کنه??

  1. میترا آرمان (گرافیست)

   بله حق باشماست، یک اثر قوی مثل شازده کوچولو پتانسیل اجرایی بالایی داره …

 2. س. بابازاده

  در جهان ذهن دو سنت اگزوپری چی میگذشته ک تونسته چنین شخصیتی بی بدیل و ماندگاری خلق کنه…

  1. میترا آرمان (گرافیست)

   بسیار قوی و ماندگاره …

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

پر امتیازترین محصولات

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه