وبلاگ

دو داستان اقتباسی از اورول

اورول
فیلمنامه

دو داستان اقتباسی از اورول

جورج اورول در 1903 در هندوستان متولد شد. تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه ایتون انگلیس طی کرد. پس از اتمام تحصیلات خدمت نظام را در برمه به پایان رساند و از سال 1922 تا 1928 در خدمت پلیس برمه گذارند. پس از بازگشت به پاریس رفت و بعدازآن مدت دو سال در پاریس و لندن سرگردان و خانه‌به‌دوش زندگی کرد.

اورول در اسپانیا

اورول در خلال جنگ داخلی اسپانیا راهی آن سرزمین شد و در صف جمهوری خواهان به نبرد پرداخت. در جریان نبرد اصابت گلوله‌ای به گردن اورول، او را مدتی ناچار از استراحت در باغ منزلی در نواحی شمال شرقی اسپانیا کرد.

مقدمه ای بر 1984

جورج اورول در دوره‌ای که جنگ داخلی خونینی در آنجا حکم‌فرما بود سفری شش‌ماهه به این ناحیه کرد و همین سفر اورول را به قهرمان آزادی فردی تبدیل کرد. همین‌جا بود که نویسنده 1984 و مزرعه حیوانات ناپدید شدن های ناگهانی و شرارت‌هایی را مشاهده کرد که به مرگ هزار نفر انجامید. این‌ها همه تخم‌های جهانی از کابوس را در ذهن او کاشت تا یکی از معروف‌ترین رمان‌های او خلق شود.

اورول اندکی بعد از کریسمس سال 1936 در سن 33 سالگی وارد اسپانیا شد. او در آن زمان سری پرشور داشت و مشتاق بود که درراه نبرد با نیروهای فاشیست تحت امر ژنرال فرانچسکو فرانکو  جان خود را فدا کند. فرانکو در جنگ داخلی سه‌ساله، درنهایت پیروز شد.

درود بر کاتالونیا

اورول شش ماه بعد، از جنگ گریخت. تیرخورده بود، شر و شورش را از کف داده بود و به دنبالش می‌گشتند. او اما کاری اساسی کرد: سرگذشت خود و مشاهداتش از سنگرهای جنگ و سرخوردگی‌هایش را در رمان درود بر کاتالونیا با حفظ ترتیب زمانی آن به تحریر کشید.

اورول در جبهه زخم برمی‌دارد و به شهر بازمی‌گردد؛ شهری مالامال از هراس و وحشتی که وینستون اسمیت قهرمان اصلی 1984 دچار آن است. در همین زمان پلیس بیانیه صادر می‌کند و در فضای پر از خیانت بارسلون 1937 در پی دستگیری اوست.

بازگشت از برمه

پس از بازگشتش از برمه و در قسمت‌های آواره در پاریس و در بخش‌های مربوط به لندن علاقه او به‌تنهایی به‌خوبی مشهود است.بعدازآن، در 1936 به اسپانیا رفت. تجربه او در آنجا و در همراهی با آنارشیست‌های ناامید در جنگ، دنیای آزادتری را به او نشان داد یا درواقع اورول را به اورول حقیقی مبدل کرد.

تجربه اسپانیا

تجربه اسپانیا تأثیری نازدودنی بر اورول گذاشت و عقیده او را بر شکست‌ناپذیری روح انسانی قوت بخشید و از همه مهم‌تر، شاید او را با فضایی آشنا کرد که در آن می‌توانست با بحرانی به‌مراتب عظیم‌تر در اروپا ( کمونیسم اتحاد شوروی) که دو سال به وقوع آن باقی بود، آشنا بود. او بعد از رهایی از مرگ با قلم به جنگ استالینیسم رفت که از هر اسلحه‌ای مؤثرتر بود. در شوروی او را دشمنی بسیار خطرناک می‌پنداشتند.

اورول و 1984

اریش فروم متفکر سرشناس اشاره کرده: « 1984 جورج اورول بیان یک احساس است، یک هشدار است، احساسی که بیان می‌کند ناامیدی از آینده بشر است و هشدار آن این است که اگر جریان تاریخ تغییر نکند، بشر بی‌آنکه حتی خودش آگاه باشد، در سراسر عالم، خصوصیات انسانی‌اش را از دست می‌دهد و تبدیل به آدمک می‌شود.»​

اهمیت کتاب اورول در این است که احساس تازه ناامیدی را که در عصر ما رسوخ کرده است، پیش از آن‌که این احساس آشکارشده باشد یا به خودآگاه مردم راه پیداکرده باشد، بیان می‌کند.

1984 و سینما

رمان پرآوازه در سال 1949 یک سال پیش از مرگ او به چاپ رسید. از همان سال‌ها هر خواننده‌ای که حتی سینما دوست نبود، تصور می‌کرد رمان بسیار مناسب سینماست.

این داستان دو بار برای سینما اقتباس شده:

سال تولید 1955 – فیلمنامه نویسان: ویلیام تمپلتن و رالف گیلبرت بتینسون – کارگردان : مایکل اندرسون

سال تولید 1984 – کارگردان مایکل ردفورد

مزرعه حیوانات

ساکنان مزرعه حیوانات از بی لیاقتی و بی‌رحمی جونز مالک الکلی مزرعه به تنگ می آید و علیه او قیام می‌کنند رهبری قیام را دو خوک باهوش به نام‌های ناپلئون و اسنوبال به عهده‌دارند. خیلی زود اسنوبال پنج قانون را برای رفتار حیوانات روی دیوار می‌نویسد. طبق مهم‌ترین این قوانین همه حیوانات برابرند.

مزرعه حیوانات و سینما

انیمیشن – سال تولید 1955- فیلمنامه نویسان : لوتار وولف، بوردون میس، فیلیپ استاپ، هالاس ویچلر – به کارگردانی : هالاس ویچلر

این فیلم نخستین انیمیشن انگلستان و اقتباسی بی شور و کم تخیل بود از داستان پرآوازه اول که در سال 1945 به چاپ رسیده بود. در دورهای که همه انیمیشن ها با حیوانات برخوردهای فانتزی و کمیک داشتند، اینجا کوشیده شده بود که حیوانات از شخصیت‌هایی واقعی و جدی برخوردار باشند.

این مقاله را به کمک «مجله فیلم نگار» شماره 94 نوشتیم.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه